Recenzja – Intel 600p 1TB NVMe SSD

Po wprowadzeniu, Intel 600p był wskazany jako kontrowersyjny SSD. Największy model łagodzi obawy o wytrzymałość i zapewnia najlepszą wydajność z całej serii. Wersja 600p 1TB SSD jest znacznie tańsza niż inne produkty NVMe (non-volatilememory) o wielkości 1TB i dzięki temu jest bardzo atrakcyjna dla graczy, którzy potrzebują dużej pojemności do przechowywania rozległych zbiorów gier.

gier

Nie brak tanich rozwiązań w dziedzinie NVMe  ? zakosztować wydajności NVMe można za zaledwie 75$. Firmy wypuszczające produkty pokazują, kto się liczy w tym przemyśle, a nowe produkty wychodzą na światło dzienne raz na parę tygodni. Niestety, w menu nie ma zbyt wielu NVMe SSDs o wysokiej pojemności. NVMe SSDs o niskich kosztach i dużej pojemności są rzadkie, ponieważ kompanie mają problemy ze zbalansowaniem niedoborów technologii NAND z ograniczona przestrzenią dostępną w technologii M.2. form factor. W trakcie pisania tego artykułu, Intel 600p jest jedynym produktem NVMe SSD o pojemności 1TB, który kosztuje poniżej 400 dolarów.

To nie pierwszy raz, kiedy testowaliśmy serie 600p. Kiedy weszła ona na rynek, nasza pierwotna recenzja została ?wykolejona? przez wprowadzające w błąd dane dotyczące specyfikacji produktu i przestarzałą datę użyteczności produktu. Co było najgorsze? Posiadaliśmy potwierdzenie dotyczące wszystkich ww. danych ? i to pomimo tego, że były one błędne. Z biegiem czasem, odsłoniliśmy warstwy 600p, aby dotrzeć do faktów. Dowiedzieliśmy się, że przy pierwszym wejściu NVMe SSD proponuje złudną opcjęaktualizacji, jeżeli spełniasz pozostałe wymagania, aby funkcjonować w następnej generacji protokołu przechowywania  NVMe. Zarazem powinniśmy mieć realistyczne oczekiwania względem wydajności. Powiedzenie ?dostajesz to za co płacisz? ma w przypadku serii 600p zastosowanie. Tanie modele oferują niską wydajność NVMe, ale są sprzedawane w cenach SATA. Dwa modele o większej pojemności zdecydowanie przekraczają limity SATA, ale kosztują tylko nieco więcej niż SATA SSD o wysokiej wydajności.

Intel wypuścił serie SSD 600p w czterech kategoriach pojemności, ale skupimy się na modelu 1TB. SSD o parametrach 256GB i 512GB już testowaliśmy i, po wstępnej recenzji, zaproponowaliśmy kilka usprawnień.

600p zawierają parametry M.2 2280 (22mm x 88mm). Intel zdołał zawrzeć wszystkie elementy montażu powierzchniowego na jednej stronie. Nie znaczy to wiele dla większości z nas, ale może mieć niebagatelne znaczenie jeśli, ktoś posiada notebooka, który wymaga jednostronnego M.2 SSD.

600p 1TB gwarantuje najwyższą wydajność i wytrzymałość w całej serii i zapewnia do 1,800/560 MB/s sekwencyjnej wydajności odczytu/zapisu. Zapis/odczyt losowy osiąga wydajność 155,000/128,000 IOPS. Wydajność modelu 600p nie wytrzymuje  porównania z innymi produktami NVMe 1TB, ale też nie powinniśmy porównywać go z wysoko wydajnymi NVMe SSDs.

Samsung 850 Pro i SanDisk Extreme PRO to dwanajszybsze SATA SSDs. Swego czasu, można było znaleźć te napędy za skromne 225 dolarów. Te dni już dawno minęły. Zapasy wysokiej wydajności MLC NAND w dużej mierze zniknęły. Pewnym zaskoczeniem mogą być obecne ceny wspomnianych napędów ? Samsung 850 Pro 1TB w sprzedaży detalicznej schodzi za 465 dolarów, zaś SanDisk Extreme PRO to wydatek rzędu aż 649 dolarów! Moim zdaniem, w najbliższym czasie nie ma co liczyć na obniżenie się cen. SATA jeszcze nie jest martwa dla przemysłu, ale dla entuzjastów, jako napęd rozruchowy, powoli odchodzi już do lamusa. Intel 600p jest jednym z produktów, który ją tam wysłał.

600p 1TB używa osobliwego sterownika wyrównania. Silicon Motion, Inc. SM2260 jest dwurdzeniowym, ośmiokanałowym sterownikiem, ale ze względu na IMFT?s i jego dziwne 384 Gbit NAND zagęszczenie, Intel był w stanie wykorzystać tylko sześć z ośmiu dostępnych kanałów.