Odzyskiwanie Danych Po Zatarciu Silnika - Telecomplanet.pl : Odzyskiwanie danych Warszawa

MiP Data Recovery - Odzyskiwanie danych Warszawa
01-378 Warszawa
ul. Połczyńska 10
(+48) 250-00-77
office@recovery.pl
Przejdź do treści
Odzyskiwanie Danych Po Upadku
ZATARCIE SILNIKA
Do zatarcia silnika dochodzi najczęściej jeśli w trakcie pracy dysku zostanie on uderzony bądź spadnie doznając wstrząsu. Innymi przypadkami są przegrzanie i również zdarzający sie zanik napięcia gdzie dochodzi do gwałtownego hamowania rozgrzanego łożyska silnikowego w dysku. Jak wspomnieliśmy najwięcej przypadków to upadek lub przewrócenie się stojacego pracującego dysku zewnętrznego. Dziecko zawadzi o przewód zasilający lub zwierzak domowy strąci dysk - scenariuszy jest wiele.
Jak Odzyskać Dane z Dysku Uszkodzonego Mechanicznie?
Uszkodzenia mechaniczne dysków to oprócz uszkodzenia głowic uszkodzenia wirnika, do którego przymocowane są talerze. Gdy dojdzie na skutek upadku lub przegrzania do wygięcia się osi silnika to dysk zaciera się i jedynym możliwym rozwiązaniem takiego problemu jest wymiana takiej osi. Jest to proste tylko w przypadku, gdy dysk posiada jeden talerz. W takim przypadku korzystając z dysku donora (tak jest nazywany dawca podzespołów) zdejmujemy głowice i odkręcamy talerz, który odkładamy a w jego miejsce wstawiamy wyjęty talerz z uszkodzonego dysku i zakładamy głowice, jeśli są sprawne z zatartego dysku. Następnie pamiętamy by przełożyć elektronikę z zatartego dysku do donora i zamykamy dysk. W ponad 96% dysk zaczyna działać. Pamiętajmy, że nie będzie on działał długo, jednakże spokojnie wystarczy czasu na skopiowanie z niego potrzebnych informacji.
Inaczej sprawa przedstawia się, jeśli mamy więcej niż jeden talerz. Wtedy konieczna jest wymiana osi silnika. Są specjalne urządzenia do takich czynności, ale operacja wymiany jest bardzo skomplikowana i zajmuje dużo czasu, aby zakończyła się sukcesem. Stąd jest to najdroższe z uszkodzeń związanych z odzyskiwaniem danych z dysku. Pamiętajmy, aby nie próbować rozkręcać silnika (bo i takie przyrządy są skonstruowane) ponieważ oś silnika nigdy się nie wyprostuje na 100% i falowanie (bicie) talerzy może doprowadzić do zmniejszenia się poduszki powietrznej na jakiej powinny pracować głowice i w następstwie do uderzenia nimi w powierzchnie co spowoduje zarysowanie jej w obszarze, gdzie znajdują się dane.
Zamocowanie talerzy w dysku
Jak widać na fot. z lewej w dużym powiększeniu talerze nie są idealnie osiowo wstawione do stojana silnika. Przekładanie ich może doprowadzić do rozsynchronizowania a w następstwie do braku mozliwości ich synchronizacji.
Jeśli dojdzie do takiej sytuacji jak zatarcie silnika nie możemy wykonywać poniższych czynności.
Recznie próbować rozkręcić zatarty silnik
Zdejmować pokrywę mocującą talerze
Podłączać zasilanie dysku
Ruszać głowice z miejsca gdzie stanęły
Oglądając rysunki poglądowe łatwo możemy sobie wyobrazić to o czym pisaliśmy powyżej.
Przypadki uszkodzenia powierzchni
Gdy silnik dysku zaczyna sie zacierać to spada liczba obrotów dysku i głowica pracująca na tworzonej przez obrót talerzy poduszce powietrznej zniża się w kierunku powierzchni, gdyż owa poduszka zaczyna zanikać. Najczęściej kończy sie to uszkodzeniem powierzchni za co za tym idzie - brakiem możliwości odzyskania danych. Oto jak wygląda powierzchnia przy awarii silnika.
Głowice parkuja na powierzchni
Głowice urywaja się z ramienia
Głowice piłuja powierzchnię
Głowice wbijaja sie w plastikowe elementy, które wyprowadzaja je do strefy parkowania.
Phasellus consectetur, ipsum quis vehicula viverra, nisl est facilisis erat, nec gravida ipsum ipsum quis nisl. Proin elementum justo eu tortor aliquet dapibus. Aenean molestie sem a nisi interdum scelerisque. In volutpat lectus purus, vitae tincidunt.
Otiam ornare sit amet: lectus eget pretium. Vivamus non risus nibh. Praesent ornare, velit sed placerat viverra, risus neque cursus tellus, et efficitur turpis dolor ut sem. Suspendisse vitae lacus hendrerit, convallis nulla in, congue purus.
01-378 Warszawa
ul. Połczyńska 10
(+48) 22 250-00-77
office@recovery.pl
Pon.-Pt. 09:00 - 17:00
Sob.-Nd zamknięte
@ MiP Data Recovery
ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKU
* po formatowaniu
* po ataku wirusa
* po upadku
* po utracie partycji
ODZYSKIWANIE DANYCH Z MACIERZY
* po awarii systemu
* po awarii dysków
* po awarii zasilana
* po awarii kontrolera
INFORMATYKA ŚLEDCZA, DOWODY PRZESTĘPSTW
* włamania komputerowe
* kradzieże danych
* zdrady małżeńskie
* biały wywiad
Wróć do spisu treści